Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Jelenia Góra
Rekord frekwencji na 9 Rowerowym Biegu Piastów

autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn
Dobra pogoda, wymagające trasy, wspaniała atmosfera! Taki był 9 Rowerowy Bieg Piastów. Na najdłuższym, 62-kilometrowym dystansie GIGA wygrali Dominika Niemiec i Konrad Nowak. Przez dwa dni w zawodach wzięło udział prawie półtora tysiąca osób. Zawody rozegrano w sobotę i niedzielę (23 i 24 września) w Górach izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.

kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.Rekord frekwencji na 9 Rowerowym Biegu Piastów
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Dominika Niemiec wygrała zarówno w sobotę, jak i w niedzielę w kategorii GRAVEL na 43 km. Jechała wkładając w rywalizacją wszystkie siły, tak, jakby miało nie być jutra. Za metą złapały ją skurcze, spadła z rowera i musiała chwilę dochodzić do siebie siedząc na ziemi. Ta rewelacyjna kamiennogórzanka wygrywa w Rowerowym Biegu Piastów od kilku lat.

18-letni Konrad Nowak z Jeleniej Góry zwyciężył w tych zawodach po raz pierwszy. O triumf musiał walczyć do ostatniego metra, gdyż świetnie pojechał także doświadczony Aleksander Piech.

Na dystansie MEGA (43 km) kapitalną formę zaprezentowała uzdolniona jeleniogórzanka Kamila Różycka. Jej regularne treningi polegające na wjazdach na Przełęcz Karkonoską przyniosły znakomite efekty. W niedzielę zajęła drugie miejsce na dystansie MINI (20 km), bo zawiódł ją sprzęt – pod koniec wyścigu dwa razy spadł w jej rowerze  łańcuch.

W rywalizacji panów na dystansie MEGA klasą dla siebie okazał się kolejny przedstawiciel młodej fali rowerowych Piastów Jakub Trocki (18 lat). Niespełna minutę po nim finiszował znany z bardzo dobrej formy także na biegówkach Sergiusz Wieczorkiewicz.

Wyścig MEGA ukończyło 546, a GIGA 295 zawodników.

W rywalizacji panów na gravelach najlepszy okazał się Maciej Nowaczyk, który na finiszu okazał się minimalnie szybszy od Alexa Zaleskiego. Wyścig w kategorii GRAVEL odbył się podczas Rowerowego Biegu Piastów po raz pierwszy.

Na dystansie MINI (20 km) najlepsza okazała się Natalia Chorostkowska. W gronie mężczyzn w MINI zwyciężył w pięknym stylu Aleksander Piech, a drugi był Sergiusz Wieczorkiewicz.

Na rowerach elektrycznych najszybciej przejechali 43 km Adrian Król i Katarzyna Czarniawska.

Wyścigi niedzielne ukończyło: 366 osób MINI, 69 osób GRAVEL i 40 osób ELEKTRYK. W sumie w niedzielę dojechało do mety 475 zawodników i zawodniczek. W pięciu głównych konkurencjach 9 Rowerowego Biegu Piastów do mety dotarło 1316 osób. W Rowerowej Przygodzie wystartowały 82 dzieci. W sumie więc uczestniczyło 1398 osób.

W sobotę 70 zawodników i zawodniczek odebrało statuetki za zdobycie Wielkiego Jakuszyckiego Szlema. Ukończyli w 2023 roku zimowy Bieg Piastów, Letni Bieg Piastów i Rowerowy Bieg Piastów na najdłuższych dystansach. Po raz pierwszy uhonorowano ich także zaproszeniem na Szlem Party - spotkanie przy poczęstunku z grilla i złocistym napoju. Klasyfikację Wielkiego Jakuszyckiego Szlema prowadzono po raz ósmy.

Ważnym akcentem sobotniej części zawodów była licytacja roweru na rzecz Maxa z Piechowic-niepełnosprawnego chłopca, którego rodzina potrzebuje pieniędzy na jego rehabilitację i zakup dla niego nowej protezy nogi. Rower przekazała rodzina Maxa. Małżeństwo z Góry wylicytowało rower za kwotę 2 tys. zł.

9 Rowerowy Bieg Piastów został organizowany przez Stowarzyszenie Bieg Piastów z pomocą wolontariuszy, partnerów i sponsorów. Sponsorem Głównym jest KGHM Polska Miedź, Sponsorem Generalnym PKO Bank Polski, Partnerami Technicznymi Brubeck i Quest, a Partnerami: Lasy Państwowe, Enervit, Salomon, Fenwicks, VYTYV, Nałęczowianka, Termy Cieplickie, Platinum Mountain Hotel & Spa, Superior Bikes Polska, Dolny Śląsk, Szklarska Poręba i Jelenia Góra. Patronem medialnym jest Program I Polskiego Radia.

Baza logistyczna zawodów znajdowała się w Dolnośląskim Centrum Sportu Polana Jakuszycka.