
Wyniki ogłoszono podczas konferencji „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”, która odbyła się w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.
Ranking organizowany jest przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP, Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej oraz Fundację Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska”.
Opracowany pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka, to analiza wskaźników obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Ranking sporządza się na podstawie piętnastu kryteriów oceny, wśród których są: wydatki inwestycyjne "na głowę mieszkańca", wydatki na transport i łączność, liczba pracujących i pozostających bez zatrudnienia, liczba podmiotów gospodarczych, liczba radnych z wyższym wykształceniem, dostęp do kanalizacji, oczyszczalni ścieków i wodociągów. Uwzględnia się wszystkie polskie miasta i gminy.
Materiałem źródłowym są niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wyniki odzwierciedlają, w sposób wiarygodny i przekrojowy, rozwój polskich jednostek samorządu lokalnego i wskazują liderów w podziale na gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie oraz miasta na prawach powiatu.